طراحی و احداث روف گاردن

نیازی انحصاری به احداث باغ در سطح زمین وجود ندارد. روف گاردن ها می توانند جایگزینی عالی برای مناطقی با ظاهر طبیعی و محوطه سازی شده در سطح زمین باشند. با کمی تخیل و فانتزی می توان یک بام مسطح را به راحتی به باغ بام سبز تبدیل کرد. پشت بام های متعدد یک شهر را می توان از منظره ای بایر به شبکه ای زنده از باغ ها تبدیل کرد. بام سبز یک واحه اکولوژیکی محدود برای طبیعت در بالای سازه های ساخته شده توسط انسان است و محیطی را تشکیل می دهد که با باغی که ریشه در خاک طبیعی در سطح زمین دارد بسیار متفاوت است. با ایستادن در یکی از طبقات بالاتر یک ساختمان، بلافاصله می بینید که سطح کل سقف های شهر چقدر بزرگ است. این فضاهای سقفی عموماً بلا استفاده هستند. آنها اغلب در معرض نور خورشید و باران قرار می گیرند و همیشه در دسترس هستند، حتی در متراکم ترین مناطق شهری. چه در باران و چه در آفتاب، یک روف گاردن همیشه شخصیت خاص خود را دارد و با فصل و زمان روز تغییر می کند، بنابراین به طور مرتب از آن استفاده می شود.

طراحی روف گاردن

امکان سنجی و نیاز سنجی

سبک زندگی مدرن ما را از روستاها به شهرها آورده است. و در ازای کسب زندگی راحت تر فضای طبیعی و سبز را از دست داده ایم. از این رو پشت بام ها بصورت بالقوه  به راه حل های عملی برای زندگی شهری تبدیل شده اند.

طراحی روف گاردن

طراحی روف گاردن

بام های سبز یا روف گاردن های خانه ها، مجتمع های مسکونی و حتی مدارس در سراسر جهان به طور فزاینده ای رایج شده اند و به مانند طراحی حیاط های شهری و باغ های کوچک، چالش های کلیدی همچنان اندازه و فضا هستند، اما یک تفاوت چشمگیر میان محوطه ها و روف گاردن ها وجود دارد و آن حریم خصوصی است.

احداث روف گاردن

احداث روف گاردن

طراحی روف گاردن که محدوده ای مشخص و مجزا از فضاهای اطراف را ارائه می دهد، فضایی است که در آن می تواند تخیل شما بدون نیاز به تلفیق با مناظر اطراف اجرا شود.

روف گاردن به آرامی جای خود را میان جنگل بتن و آهن پیدا می کند. زیباترین بناها نیز بدون بامی سبز چیزی کم دارند. با توجه به افزایش قیمت زمین در شهر های بزرگ دیگر نمی توان بام را به حال خود رها کرد و آنرا بلا استفاده نگه داشت. گروه آرچی پرژن به روف گاردن به صورت تخصصی نگاه ویژه ای دارد و در طرح های خود کاربردی بودن فضای بام را اولویت خود قرار داده است.

صرف هزینه ای مناسب نسبت به هزینه ساخت کل ساختمان برای ایجاد بام سبز (روف گاردن) باعث احیای فضای بلا استفاده پشت بام خواهد شد که خود از جهات مختلف ارزش افزوه بسیاری برای مجموعه مسکونی به ارمغان خواهد آورد.