طراحی داخلی

طراحی داخلی هنر و علم درک رفتار افراد برای ایجاد فضاهای کاربردی که از نظر زیبایی شناسی دلپذیر هستند در داخل ساختمان است. دکوراسیون عبارت است از تجهیز یا آراستن یک فضا با عناصر تزئینی که گاهی با توصیه و کمک عملی تکمیل می شود.

وفاداری به سبک کلی در نظر گرفته شده در جزئیات، فضا را از نظر بصری ماندگار می سازد. سبک های کلاسیک، مدرن و ایرانی از مطرح ترین سبک های مورد استفاده در کشورمان می باشد.

دوری از زوائد بی مورد یکی از اصول طراحی داخلی مدرن می باشد. نو گرایی با تاکید بر سبک های مدرن و کلاسیک ضامن ایجاد فضایی گیرا و متفاوت است. ایجاد هارمونی میان المانها و طراحی کلی فضای ساختمان اصل اساسی طراحی داخلی می باشد.

ترکیب متناسب و همخوان بین اجزا و استفاده از سبکی مشخص در طراحی داخلی فضایی با هویت می سازد. بی گمان چنین فضایی آرامش بخش خواهد بود و هارمونی ایجاد شده باعث سرزندگی افراد می گردد.

طراح داخلی بیان می کند که در مقایسه با دکوراسیون داخلی، بر برنامه ریزی، طراحی کاربردی و استفاده موثر از فضا تاکید بیشتری وجود دارد. یک طراح داخلی در طراحی خطوط ظریف می تواند پروژه هایی را انجام دهد که شامل چیدمان اولیه فضاهای داخل ساختمان و همچنین پروژه هایی است که نیاز به درک مسائل فنی مانند موقعیت پنجره و درب، آکوستیک و روشنایی دارد.

مفهوم در معماری داخلی چیست؟
کانسپت طراحی داخلی موضوع اصلی است که تمام عناصر طراحی روی آن تمرکز دارند. ابتدا به عنوان یک ایده وجود دارد و با برنامه ریزی دقیق به واقعیت می پیوندد. در بهترین حالت، یک مفهوم طراحی داخلی یک تم بصری است که با استفاده استراتژیک از رنگ، فضا و سبک، حال و هوای خاصی را برمی انگیزد.

مفاهیم اولیه طراحی داخلی

طراحان داخلی از حالت های هنری خاصی برای شکل دادن به فضاهای داخلی استفاده می کنند. 7 اصل اصلی طراحی داخلی برای تزئین خانه شما وجود دارد که یک طراح داخلی از آنها استفاده می کند. بیایید در مورد آنها بحث کنیم تا بتوانیم فضای داخلی خانه رویایی خود را بسازیم.

فضا

اگرچه هر هفت عنصر طراحی داخلی بسیار مهم هستند، اما فضا مهمترین عنصر است. به فضای خالی اتاق که حسی باز می دهد، فضای منفی و فضای پر از دکور، مبلمان را فضای مثبت می گویند. به عنوان مثال، دیوارها در یک خانه به سبک مفهومی باز برداشته می شوند تا مغز شما احساس کند فضا بزرگتر است.

علاوه بر فضاهای مثبت و منفی، یک طراح داخلی باید مبلمان را در نظر بگیرد و به فضا فکر کند. چالش واقعی در تعادل بین این دو شکل از فضا، بر اساس خانه شما نهفته است – نه شلوغ و نه خیلی کم.

خطوط

یکی دیگر از عناصر اساسی در طراحی داخلی برای شکل دادن به چگونگی درک مغز ما از فضا، خط است. سه نوع خط اصلی در طراحی داخلی:

خطوط افقی

از خطوط افقی برای احساس آرامش بیشتر در اتاق استفاده کنید. آنها با زمین کردن فضا، فضا را گسترده تر می کنند.

خطوط عمودی

خطوط عمودی چشمان شما را به سمت بالا می کشند و فضا را بزرگتر می کنند. به عنوان مثال، برای برجسته کردن ویژگی کاشی های سقف قلعی شگفت انگیز، خطوط عمودی را وارد کنید که ناخودآگاه چشمان شما را بالا می برد.

خطوط پویا

خطوط پویا به حرکت و تحریک می افزایند و چشمان شما را تشویق می کنند تا در جهت خط یا الگو حرکت کنند.

این خطوط خطوط زیگزاگ، زاویه دار و منحنی هستند، زیرا هر کدام جلوه متفاوتی را ارائه می دهند. خطوط زیگزاگ و زاویه ای با انرژی بخشیدن به اتاق زندگی می بخشند، در حالی که خطوط صاف و منحنی باعث نرمی و لطافت می شوند.

7 اصل طراحی داخلی چیست؟
هفت اصل اصلی در طراحی داخلی وجود دارد:

  1. تعادل
  2. هماهنگی
  3. ریتم
  4. تناسب
  5. مقیاس
  6. تاکید
  7. کنتراست و جزئیات

شکل

هر مجموعه ای از خطوط، اعم از افقی، عمودی یا پویا، شکلی را ایجاد می کند که می تواند زاویه ای یا منحنی باشد. طراحان داخلی فرم ها را با هم ترکیب می کنند تا به خانه شما دست یابند، چه مدرن، چه گرم و چه خنک به دلخواه شما.

الگو

الگو مجموعه ای از خطوط و فرم ها است. اشکال و الگوها فضاهای داخلی شما را برجسته می کند – چه سقف باشد، چه راه پله یا دیوار. شما می توانید با استفاده از کاغذ دیواری برجسته یا رنگی با صدای بلند روی دیوار به این هدف برسید.

لزومی ندارد که الگوها همیشه روی دیوارها باشند، می توانید آنها را در هر جایی اعمال کنید، از قاب عکس گرفته تا پرده، بالش و موارد دیگر. امکانات بی پایانی برای گنجاندن الگوها در فضاهای داخلی شما وجود دارد.

آیا می دانید که نور این ظرفیت را دارد که حال و هوای هر اتاق را تنظیم کند؟ انواع مختلف نور، حالات متفاوتی را ایجاد می کند. اما درک دو نوع نورپردازی اصلی برای کمک به خلق و خوی کلی یک فضا حیاتی است.

نور طبیعی – نور طبیعی به نشان دادن زیبایی رنگ های رنگ یا برجسته کردن مبلمان کمک می کند. یک طراح داخلی می‌تواند پنجره‌ها و درها را با یک خانه کاملا سفارشی قرار دهد تا میزان مناسبی از نور طبیعی را فراهم کند.

نور مصنوعی – زمانی که نور طبیعی برای برجسته کردن یک اثر هنری خاص کافی نیست، از نور مصنوعی استفاده کنید. شما می توانید شامل:

Task Lighting: به شما در انجام وظایف کمک می کند. احتمالاً مانند نورپردازی میز یا روشنایی بالای آشپزخانه و موارد مشابه.

نورپردازی تاکیدی: این نور به نشان دادن نقطه خاصی در خانه شما کمک می کند، که می تواند شامل آثار هنری، مجسمه ها، لوسترها و موارد دیگر باشد.

نورپردازی محیطی: نورپردازی محیطی به جای کمک به انجام وظایف یا برجسته سازی، فضای کلی را افزایش می دهد.

رنگ

درست مانند چراغ‌های راهنمایی، رنگ‌ها در طراحی‌های داخلی پیام‌ها و حالات خاصی را برای احساس مطلوبی که برای خانه خود می‌خواهید نشان می‌دهند و این وظیفه طراح داخلی است که از آنها برای تولید استفاده کند.

برای یک طراح داخلی بسیار مهم است که رنگ های مختلف را برای القای احساسات مختلف درک کند. به عنوان مثال، سبز برای آرامش و صلح؛ قرمز برای نشان دادن گرسنگی بنفش برای سلطنت و موارد دیگر.

بافت

بافت در مورد احساس چیزی است. بنابراین، مهم است که طراحان داخلی باید در نظر داشته باشند که بافت ها چگونه به نظر می رسند و احساس می کنند. دو نوع بافت وجود دارد

بافت واقعی – این در مورد این است که چگونه یک ماده واقعاً احساس می کند، به عنوان مثال، ابریشم صاف به نظر می رسد اما چرم نیز صاف است اما کاملاً متفاوت از ابریشم به نظر می رسد.

بافت بصری – بافت بصری نحوه ظاهر شدن چیزی است. مانند – کاغذ دیواری سنگی دقیقاً یک سنگ واقعی نیست، اما بافت سنگ را می دهد.

اما یک طراح داخلی خوب می تواند هر دو را برای ایجاد جلوه مطلوب برای فضاهای داخلی و دکور مدیریت کند.

سبک طراحی مدرن چیست؟

طراحی مدرن یک سبک طراحی داخلی است که با پالت رنگی تک رنگ، خطوط تمیز، مینیمالیسم، مواد طبیعی و نور طبیعی مشخص می شود. این به طور خاص به یک جنبش زیباشناختی تاریخی اشاره دارد که در اوایل تا اواسط قرن بیستم رخ داد.