معماری منظر

می توان اهمیت معماری منظر را با مقایسه ساختمان هایی که در آنها محوطه سازی مورد توجه قرار گرفته است با ساختمان هایی که در آنها محوطه سازی نادیده گرفته شده است پی برد. چنین مقایسه ای نشان می دهد که چیدمان نامناسب منظر می تواند ارزش یک ساختمان خوب طراحی شده را تا حد زیادی کاهش دهد. از طرف دیگر محوطه سازی مناسب می تواند فضای زیبایی را برای یک ساختمان فراهم کند. این می تواند با ایجاد سایه و بادگیر و از بین بردن مناظر نامطلوب به راحتی ساکنان بیافزاید.

معماری منظر با نام های دیگری مانند محوطه سازی، باغبانی منظر، طراحی منظر، برنامه ریزی منظر، مهندسی منظر، پیمانکاری فضای سبز و نگهداری محوطه و فضای سبز شناخته می شود.

دانش معماری منظر، که به مردم کمک می کند تا از طریق استفاده کامل از فضای بیرون به شیوه زندگی بهتری دست یابند، به ویژه برای معمار، طراح زمین، نقشه کش، صاحب خانه، پیمانکار منظر، باغبان و … مهم است.

برای درک اصول و مشکلات زیربنای عملکرد امروزی معماری منظر، باید از برخی از دستاوردهای گذشته در این زمینه آگاه باشید. این دستاوردها با پیشرفت معماری در طول اعصار همراه بوده است.

باغ های مصر باستان تأثیرات اقلیمی، فیزیکی و مذهبی را منعکس می کردند. به عنوان مثال، باغ های یک مقام بلندپایه معمولاً یک مربع زمین را اشغال می کرد و با دیوارهای بلند احاطه شده بود. خانه‌های مسکونی درون دیوارها با احتیاط پنهان شده بودند و در سایه درختان قرار می‌گرفتند، و محوطه توسط برکه‌ها، آبشارها و حاشیه‌های سبز جان می گرفت. در وسط باغ ها تاکستان ها و ردیف درختان قرار داشت.

باغ های ایرانیان مستطیل شکل و با دیوارهای گلی بلند بسته شده بود. آنها توسط مسیرهای مسابقه ای متقاطع و حصارهای کم ارتفاع تقسیم شده بودند و با تونل های کوچک و استخرهای کاشی کاری آبی، آلاچیق ها، اتاقک ها و خانه های تابستانی با سایبان تزئین شده بودند.

ویژگی های فضای باز در شهرهای اولیه یونان شامل حمام ها، استادیوم ها، تئاترهای روباز، رواق ها و ستون ها بود.

در اروپا، صومعه‌های قرون وسطی در اطراف حیاط‌های مرکزی که توسط ستون‌ها قاب شده بودند و با فواره‌های مرکزی، تخت‌های گل و مجسمه‌های قدیسان مسیحی غنی شده بودند، قرار می گرفتند.

معماری منظر حرفه ای چند رشته ای است که جنبه های طراحی شهری، معماری، جغرافیا، بوم شناسی، مهندسی عمران، مهندسی سازه، باغبانی، روانشناسی محیطی، طراحی صنعتی، علوم خاک، گیاه شناسی و هنرهای زیبا را در بر می گیرد. فعالیت‌های یک معمار منظر می‌تواند از ایجاد پارک‌های عمومی و پارک‌وی تا برنامه‌ریزی مکان برای پردیس‌ها و پارک‌های اداری شرکت‌ها باشد. از طراحی شهرک های مسکونی تا طراحی زیرساخت های عمرانی؛ و از مدیریت مناطق بزرگ بیابانی گرفته تا احیای مناظر تخریب شده مانند معادن

هدف معماری منظر

این تصور غلط وجود دارد که طراحی خوب در محوطه گران قیمت است. اکنون دقیقاً زمان آن است که روی ابزار و عملکرد همزمان تمرکز کنیم.

هر اقدامی که ظاهر و وضعیت یک مکان را تغییر دهد باید تأثیر آن را بر چشم انداز بزرگ تر در نظر گرفته شود. دیدن تصویر بزرگتر حیاتی است. این نقش معماری منظر است.

معماری منظر ریشه در درک نحوه عملکرد محیط و آنچه که هر مکان را منحصر به فرد می کند، است. این ترکیبی از علم و هنر، بینش و اندیشه است.

معماری منظر شامل برنامه ریزی، طراحی، مدیریت و پرورش محیط های ساخته شده و طبیعی است.